Asenkron Motorların Çalıştırılması

 

“Sincap kafesli asenkron motorlar”  Kolay üretilebilmesi, basit ve dayanaklı yapıya sahip olması, maliyetlerinin düşük olması, az bakım gerektirmesi nedeniyle endüstride en çok tercih edilen motor tipidir. Özellikle son yıllarda enerjinin verimli kullanılmasına yönelik yapılan çalışmalar, güç elektroniği ve devrelerdeki teknojik gelişmeler ve bunun paralelinde maliyetlerin düşmesi , asenkron motorlarda inverter kullanımını her geçen gün arttırmaktadır. Bu teknik bilgilendirme notunun amacı; Arçelik-Wat motorlarının inverter ile kullanımının gerektiği uygulamalarda, inverter ayarlarının nasıl yapılabileceğinin tariflenmesidir. Bu kapsamda, endüstride yaygın olarak kullanılan inverter marka ve tipleri göz önünde bulundurularak inverter parametre ayarları her bir tip için tariflenmiştir. İnverter marka ve tipleri göz önünde bulundurularak inverter parametre ayarları her bir tip için iki farklı çalışma modu göz önünde bulundurulmuştur.

1.Açık çevrim çalışma modu(V/f kontrol)

2.Vektör konrol

Teknik bilgilendirme notunda verilen parametre ayarları, ilgili firmanın belirtilen modeli için geçerlidir. Farklı üretici firmaların farklı modelleri için kullanma kılavuzlarının incelenmesi gerekmektedir.

1-AÇIK ÇEVRİM(OPEN LOOP) VEYA V/f ÇALIŞMA:

Bu çalışma modunda V/f oranı sabit tutularak motor hava aralığı akısı      Q sabit tutulması esas alınmıştır. Bu çalışma modunda motordan herhangi bir hız geri bildirimine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenle endoder, tako vb cihazların kullanımına gerek yoktur.Bu çalışma modunda motor etiket bilgilerinin invertere doğru olarak tanıtılması gerekmektedir.

Açık Çevrim Dışında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

1.İnverterin yapısı gereği, alt-üst yarı iletken anahtarların aynı anda devreye girmemesi için “ölü geçiş zamanı” mevcuttur. Bu nedenle özellikle düşük frekanslarda(yaklaşık 30 Hz‘e kadar) motor faz akımlarında sinüs formunda uzaklaşma gerçekleşir. Akımlardaki bu bozulma motorda titreşim olarak karşımıza çıkacaktır. Bu problemi önlemek amaçlı bazı inverter firmalar bir dizi önlemler almışlardır.

asenkron