Yağlama

Kapalı tip (2Z) rulmanların kullanıldığı motorlarımızda rulmanlar üretici firma tarafından belirlenen yağ ile yağlanmış olduğundan bakım ihtiyacı gerektirmez. Belirtilen çalışma sıcaklığı, titreşim seviyesi ve mil yükleri için rulmanların 20.000 saatlik çakima süresinden sonra değiştirilmesi gerekmektedir. Sabit bilyali açık rulmanların kullanıldığı motorlarda yağın cinsi ve yağ değişim peryotları motor etiketlerinde belirtilmiştir.

Harici yağlamalı motorlarımızda rulman dış yatak kapaklarının açılmadan yağlama yapılmasına imkan sağlayacak yağlama kanalı ve gresörlük yer almaktadır. Yağlama işleminden sonra gresörlük kapağı kapatılmalıdır. Yağlama esnasında yağ kir ve tozdan arındırılmalıdır. Etikette belirtilen yağ miktarları dikkate alınmalı ve farklı bir yağ kesinlikle kullanılmamalıdır. Farklı yağların karışımından kesinlikle kaçınılmalıdır.

BOYA

Standart motorlar RAL 6011 yeşil renkte boya ile boyanarak teslim edilir.

AYAKLAR

63-160 yapı tipi gövdelerin ayakları sökülebilme ve üç yüzeye takılabilme özelliğine sahiptir. 180-250 tip gövdelerde ayakların sökülebilme özelliği değişik montaj şekilleri için esneklik sağlar.

 

TERMİNAL KUTUSU

63-160 gövdelerde üstte ve mil tarafına yakındır. Ayaklar 90’ar derece dönerek takılabilme özelliğinden dolayı terminal kutusu gövdenin sağ veya sol tarafına gelebilmektedir. Terminal kutusunun kendi ekseni etrafında montaj edebilme özelliğinden dolayı, rakor bağlantı delikleri istenen her yönde olabilme şansına sahiptir. Diğer gövdelerde ise terminal kutusu üstte ve mil tarafına yakındır.

TAHLİYE DELİĞİ

Standart motorlar, tahliye deliksiz olarak üretilmektedir. İsteğe bağlı olarak, tahliye deliği bulunan motor üretimimiz mevcuttur.